Embed

MHP ve AK Parti Referandumda Şımarıklık Yapmazsa

MHP ve AK Parti Referandumda Şımarıklık Yapmazsa (3 Mart 2017, Cuma)

Neden böyle bir başlık kullandığımı sorguladığınızı hissediyorum. …

Hemen 2015 seçimlerinden 7 Haziran seçimlerini ve İktidar Partisi (AK Parti)’nin aldığı oy sonuçlarını ve nedenlerin irdelemek gerekir.

AK Parti Haziran 2015 seçimlerinde neden tek başına iktidar olma gücünü elinden kaçırdı, kaybetti sorusunu cevabını ararken en belirgin olan nedir?

Kuşkusuz ki şu önemli tespitleri kaâle almak mecburiyetindeyiz.  AK Parti, algı üzerine oluşturulmuş, doğruları sorgulatmadan, doğruların ne olduğunu anlatma gereği duymamış âdeta savunmaya çekilmişti. Yetmemiş, bana göre, en önemlisi peş peşe tüm seçimlerden galip çıkmanın sevinci ile kendisine çok fazla güvenmiş, netice de de şımarıklığa dönen bir seçim atmosferinde istediği sonucu elde edeceği zehâbına kapılmıştı.

Millet, “bensiz kararlarına itiraz ediyorum” dedi ve AK Parti’ye tarihini en sert mesajını verdi. Hem parti yönetimini, hem de iktidarı kendisine getirdi.

İşte bu uzun girizgâhtan da anlaşılacağı üzere, yukarıda ki başlığı atış nedenimizi de daha iyi anlamışsınızdır. …

 

AK Parti ve MHP Adana’da Kendini Oylattıracak

Evet, AK Parti ve MHP’nin Adana İl teşkilatları, 16 Nisan’daki referandumda, aslında kendi yönetimlerini oylattıracaklardır. …

Öncelikle bir yanlış propagandayı hatırlatıp, konuya yeniden dönelim.

Referandum’un Propaganda argümanının CHP oluşturmakta, diğerleri de o argüman etrafında dönme dolap misali dönüp durmaktadırlar.

Kimse kusura bakmasın gerçek bu!

AK Parti, 7 Haziran’daki savunmasızlık hatasına farklı boyutta bu referandum sürecinde düşüyor.

CHP, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi Anayasa Değişikliğine, “Tek Adamlığa, Yönetimine HAYIR!” dedikçe AK Parti, Tek Adamlık olmayacağını anlatmaya çalışıyor ve tuzağa en derininden düşüyor.

Değişikliğin hangi maddesinin, neresinde “Tek Adamlık” var? Doğrusunu anlatmadığı gibi yalanın çemberine kendisi de takılarak, yanlışın daha da güçlenmesine neden olmaktadır.

Bir diğer tuzağa Dikkat! AKP diyenlerin neredeyse tamamı AK Parti demeye başladı, kâmûfle olabilmek, “HAYIR” propagandasını AK Parti seçmeniymiş gibi algı üzerinden yapmak için.

CHP, MHP’ye de Genel Başkan Devlet Bahçeli üzerinden saldırıya geçerken, (kendilerine göre) MHP tabanına zeytin dalı uzatıyor.

MHP’nin dava partisi olduğunu dahi anlamakta zorlanan (aslında çok çok iyi bilen), CHP ile birlikte Doğu Perinçek’in Vatan (eski İşçi) Partisi, MHP’de Tavan ve Taban diye bir ayrım algısı üzerinden MHP’li ve Ülkücü Camiâya, seçmenine oynuyor. Dr. Devlet Bahçeli Salı günkü Grup Toplantısında bu oyunu en tepeden bozmasına rağmen, bildiklerini okumaya, parti içindeki muhâlif (kripto kalmış) kişiler üzerinden istediklerini elde etmeye çalışıyorlar.

Her iki durumda da Hayır cephesi için CHP gündem belirliyor, diğer herkes bu gündemi lehte veya aleyhte kullanıyor.

 

MHP ve AK Parti Adana’da  %50 +

Adana 16 Nisan’daki Referandumda, önceki seçimlere ve Referandum sonuçlarına bakıldığında, en kötümser hal ile %50 artı 4-5 puan üzerinde “EVET” oyları ile CHP’ye hayal kırıklığı yaşatmalıdır.

Neden mi?  CHP PM üyesi ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Adana’ya gelmiş, açıklamalarda bulunuştu. Adıgüzel, Adana için, “sokakta güçlü bir ‘HAYIR’ var” demişti.

Adana 12 Eylül 2010 Referandumunda (o zaman MHP hayır cephesinde idi), %43.86 “EVET”, %56.13  “HAYIR” demişti.

Son Mahallî İdareler Genel Seçimlerinin Yapıldığı 30 Mart 2014’te; Büyükşehir Belediye Seçim’inde AK Parti %32, MHP %33.6 = %65.6 oy aldılar.

İl Genel Meclisi şeklinde oy dağılıma bakıldığında: AK Parti %30.7, MHP ise %29.8 = %60.5 oy almıştır.

Milletvekilliği Genel Seçimlerinde ise, 7 Haziran 2015’te: AK Parti %29.95, MHP %23.40 = %53.35 oy almışlardı.

1 Kasım 2017’de ise; AK Parti %36.8, MHP %19.6 = %56.4 oy aldılar.

Hangi sonuca bakılırsa bakılsın Adana’da MHP + AK Parti’nin oy toplamı her hâlükârda %50 ve üzeridir.

İşte bu nedenle her iki partinin de Adana İl Yönetimleri (dikkat buyurun İl diyorum)

Öz güvene(!) bürünmez ve şımarıklık göstermezlerse Adana 16 Nisan’daki Referandumda “EVET” sonucunu çok fazlası ile almış olur.

Yani, AK Parti ve MHP’nin Adana İl teşkilatları, 16 Nisan’daki referandumla, aslında kendi yönetimlerinin halktan güvenoyu almadığını göreceklerdir. …

 

Anlayana:

“Bir kimseyi tanımak istiyorsan, düşüp kalktığı arkadaşlarına bak.”

                                                                                                           Hz. Mevlâna

 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !